Pondělí MUDr. Petr Blaťák
Úterý MUDr. Petr Blaťák
Středa MUDr. Karel Riebel
MUDr. Lubomír Novotný
(barronova ligace)
Čtvrtek MUDr. Petr Blaťák
Pátek MUDr. Petr Blaťák
MUDr. Igor Šimoník, MBA

Gastrofibroskopie

je metoda k vyšetření horní části zažívacího traktu – jícnu, žaludku a horní části dvanáctníku prostřednictvím fibroskopu. Provádí se pomocí endoskopu (ohebná trubice, na jejímž konci je kamera), jež je pacientovi zaveden ústy až do žaludku. Vpravením vzduchu jsou sliznice zažívacího traktu a event. chorobné změny dobře přehledné. Odběr vzorku tkáně (biopsie) se provádí malými kleštěmi a je bezbolestný.

Kolonoskopie

je vyšetření tlustého střeva. Provádí se pomocí endoskopu (ohebná trubice s pracovními kanály, na jejímž konci je kamera). Toto vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout si střevo zevnitř.

Polypektomie

je proces, při kterém dochází k odstaňování polypů z různých etáží trávicího traktu, nejčastěj z tlustého střeva. Polypy se odstraňují endoskopicky polypektomickou kličkou. Indikací k endoskopické polypektomii je nález jednoho či více polypů tlustého střeva. Odstraněný polyp se odesílá k histologickému vyšetření.

Barronova ligace

Barronova ligace je jedna z metod léčby hemeroidů, kdy se na sliznici análního kanálu – nad místa viditelných hemoroidálních uzlů – aplikují gumové kroužky, které uzavřou přívodné cévy hemeroidů a následně dojde k odloučení zaškrcené tkáně. Metoda většinou vyžaduje více návštěv a aplikací. Není nutná jakákoliv příprava ze strany pacienta před Baronovou ligací. Doporučujeme jen být v den výkonu po stolici, ale bez užití projímadel! Po zákroku se může vyskytnout mírná bolest v konečníku, drobné krvácení a pocit tlaku, které obvykle do 36 hodin od zákroku odezní. V těchto případech je možné užití analgetik (léků tlumících bolest) s ohledem na celkový zdravotní stav pacienta (akutní a chronické onemocnění, alergie apod.). Po ošetření hemeroidů doporučujeme 1 – 2 dny klidový režim (odvíjí se od charakteru povolání), následný týden vynechat ze sportovních aktivit jízdu na kole a posilování, vyvarovat se delšího cestování a fyzicky namáhavé činnosti. Nejsou nutná dietní opatření, postačí řídit se zásadami racionální životosprávy. Efekt výkonu se projeví nejdříve po 6 týdnech od zákroku. Gumové kroužky nemohou být aplikovány na všechny cévy, proto může dojít v delším časovém období k opakovanému vzniku hemoroidů v jiném místě krevního zásobení.