Endoskopie

Mostiště 93
594 01 Velké Meziříčí

info.nsz@mediterra.cz

  Čím se ambulance zabývá

  Gastrofibroskopie, Kolonoskopie, Polypektomie, Barronova ligace

  Ordinační hodiny

  PondělíMUDr. Petr Blaťák
  ÚterýMUDr. Petr Blaťák
  StředaMUDr. Karel Riebel, MUDr. Lubomír Novotný (barronova ligace)
  ČtvrtekMUDr. Petr Blaťák
  PátekMUDr. Petr Blaťák, MUDr. Igor Šimoník, MBA

  Gastrofibroskopie

  je metoda k vyšetření horní části zažívacího traktu – jícnu, žaludku a horní části dvanáctníku prostřednictvím fibroskopu. Provádí se pomocí endoskopu (ohebná trubice, na jejímž konci je kamera), jež je pacientovi zaveden ústy až do žaludku. Vpravením vzduchu jsou sliznice zažívacího traktu a event. chorobné změny dobře přehledné. Odběr vzorku tkáně (biopsie) se provádí malými kleštěmi a je bezbolestný.

  Kolonoskopie

  je vyšetření tlustého střeva. Provádí se pomocí endoskopu (ohebná trubice s pracovními kanály, na jejímž konci je kamera). Toto vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout si střevo zevnitř.

  Polypektomie

  je proces, při kterém dochází k odstaňování polypů z různých etáží trávicího traktu, nejčastěji z tlustého střeva. Polypy se odstraňují endoskopicky polypektomickou kličkou. Indikací k endoskopické polypektomii je nález jednoho či více polypů tlustého střeva. Odstraněný polyp se odesílá k histologickému vyšetření.

  Barronova ligace

  Barronova ligace je jedna z metod léčby hemeroidů, kdy se na sliznici análního kanálu – nad místa viditelných hemoroidálních uzlů – aplikují gumové kroužky, které uzavřou přívodné cévy hemeroidů a následně dojde k odloučení zaškrcené tkáně. Metoda většinou vyžaduje více návštěv a aplikací. Není nutná jakákoliv příprava ze strany pacienta před Baronovou ligací. Doporučujeme jen být v den výkonu po stolici, ale bez užití projímadel. Po zákroku se může vyskytnout mírná bolest v konečníku, drobné krvácení a pocit tlaku, které obvykle do 36 hodin od zákroku odezní. V těchto případech je možné užití analgetik (léků tlumících bolest) s ohledem na celkový zdravotní stav pacienta (akutní a chronické onemocnění, alergie apod.). Po ošetření hemeroidů doporučujeme 1 – 2 dny klidový režim (odvíjí se od charakteru povolání), následný týden vynechat ze sportovních aktivit jízdu na kole a posilování, vyvarovat se delšího cestování a fyzicky namáhavé činnosti. Nejsou nutná dietní opatření, postačí řídit se zásadami racionální životosprávy. Efekt výkonu se projeví nejdříve po 6 týdnech od zákroku. Gumové kroužky nemohou být aplikovány na všechny cévy, proto může dojít v delším časovém období k opakovanému vzniku hemoroidů v jiném místě krevního zásobení.

  Lékaři, tým odborníků

  lékař ambulance
  MUDr. Petr Blaťák

  (+420) 566 512 326

  petr.blatak@mediterra.cz

  lékař ambulance
  MUDr. Karel Riebel

  (+420) 566 512 320

  karel.riebel@mediterra.cz

  lékař ambulance
  MUDr. Lubomír Novotný

  lubomir.novotny@mediterra.cz

  lékař ambulance
  MUDr. Igor Šimoník, MBA

  (+420) 566 512 352

  igor.simonik@mediterra.cz

  Spolupráce s pojišťovnami

  S těmito zdravotními pojišťovnami máme uzavřenou smlouvu:

  Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

  Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

  přijmout všenastavitodmítnout