Výkony

Totální endoprotéza kyčelního kloubu

Arthroza kyčelního kloubu je degenerativní onemocnění kyčelního kloubu, které se projevuje omezeným pohybem, bolestí, v pokročilých stádiích zkrácením dolní končetiny na nemocné straně. K operačnímu řešení, které spočívá v implantaci umělé kloubní náhrady, přistupujeme v případě pokročilého postižení kloubu a hlavně tehdy, pokud pacient má výrazné, často i klidové bolesti, které vyžadují trvalé užívání analgetik.

Operace totální endoprotézy kyčle se provádí za hospitalizace v nemocnici, která trvá 12-14 dnů. Pacienti, kteří byly objednáni k operaci, nastupují v určený den k hospitalizaci. S sebou si přinesou nutná předoperační vyšetření. Zpravidla v následujím dnu jsou zařazení do operačního programu. Jsou detailně poučení o operaci, anestezii a rehabilitaci. Operace se provádí ve svodné nebo celkové anestezii.

Při operaci se odstraňuje poškozená hlavice kyčelního kloubu. Jamka se opracuje speciálními frézami a do ní se implantuje jamka kovová, do které se vkládá artikulační vložka, která je z polyethylenu nebo z keramiky. Do stehenní kosti se zavede po jejím upravení speciálními rašplemi kovový dřík, na jehož krček se nasazuje keramická nebo kovová hlavice požadované velikosti a délky. Toto je kompletní kyčelní endoprotéza, která se zakloubí, zavede se dren do operační rány a rána se zašije. Popisovaný postup se týká necementované endoprotézy.

Pokud operujeme cementovanou, tak se uvedený postup liší pouze v tom, že umělý kloub do kosti upevníme pomocí kostního cementu – jakéhosi tmelu, který po zatuhnutí pevně fixuje endoprotézu v kostěném lůžku. U necementované protézy je pevné fixace dosaženo jejím zavedením (zaražením) do kosti, která do ní během následujících týdnů a měsíců vrůstá.

Po operaci

Po operaci je pacient zpravidla jeden den na JIP, následně potom na standardním lůžkovém oddělení.

1. den po operaci se posazuje a cvičí na lůžku
2. den po převazu a odstranění drenu začíná chodit
3.-10. den rehabilitace nácvik chůze, cvičení, chůze na schodech, běžná obsluha toalet atd.
10-12. den odstranění stehů a propuštění

Plán kontrol:

 • 3 měsíce od operace s RTG snímkem,
 • 12 měsíců od operace s RTG snímkem,
 • dále potom vždy po roce.

Jinak podle určení ošetřujícího lékaře a kdykoliv, jestliže budete mít nějaké obtíže.

Operační léčba deformit nohy

Hlavní typy operací:

 • korekce valgosního/vbočeného palce
 • korekce kladivkovitých prstů
 • korekce příčně ploché nohy

V některých případech kombinace těchto zákroků.

Anestezie: celková, spinální, tzv “foot block”.

Arthroskopie

Arthroskopie je operační zákrok, prováděný v celkové nebo svodné anestezii, při kterém se z malých asi 1 cm velkých řezů zavádí do kloubu přes speciální tubus optika arthroskopu a nástroje.

Obraz z nitra kloubu je potom přes světelný kabel snímán kamerou a přenesen na TV obrazovku, kde je sledován operatérem.

Jedná se o tzv. miniinvazivní operační metodu, kterou dnes operujeme celou řadu kloubních poškození hlavně na kloubu kolenním nebo ramenním. Během operace je kloub plněn roztokem. Výhodou je minimální poškození svalů, pouzdra a měkkých tkání, které umožňují rychlý návrat k původní aktivitě.

Pomocí arthroskopie ošetřujeme

Kolenní kloub:

 • poškození menisků – odstranění poškozené části, v některých případech sešití trhliny menisku
 • poškození chrupavek – odstranění volných fragmentů, zahlazení tzv. shaving, oživení kosti pod chrupavkou – mikrofraktury, návrty k urychlení hojení
 • poškození předního zkříženého vazu
 • nestabilita čéšky

Rameno:

 • diagnostická ASKP (například před rekonstrukcí šlach rotátorové manžety)
 • uvolnění srůstů a obnovení pohybu
 • řešení přední nestability (opakované vykloubení)
 • ASAD – uvolnění subacromiálního prostoru ramena

Podle typu operace je nutná 1-5 denní hospitalizace. U operací na dolních končetinách použití berlí k odlehčení operované končetiny. Při rekonstrukcích nitrokloubních struktur (náhrada vazu, přišití pouzdra) bývá nutné znehybnění bandáží nebo ortézou.

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout