Totální endoprotéza kyčelního kloubu

Arthroza kyčelního kloubu je degenerativní onemocnění kyčelního kloubu, které se projevuje omezeným pohybem, bolestí, v pokročilých stádiích zkrácením dolní končetiny na nemocné straně. K operačnímu řešení, které spočívá v implantaci umělé kloubní náhrady, přistupujeme v případě pokročilého postižení kloubu a hlavně tehdy, pokud pacient má výrazné, často i klidové bolesti, které vyžadují trvalé užívání analgetik.

Operace totální endoprotézy kyčle se provádí za hospitalizace v nemocnici, která trvá 12-14 dnů. Pacienti, kteří byly objednáni k operaci, nastupují v určený den k hospitalizaci. S sebou si přinesou nutná předoperační vyšetření. Zpravidla v následujím dnu jsou zařazení do operačního programu. Jsou detailně poučení o operaci, anestezii a rehabilitaci. Operace se provádí ve svodné nebo celkové anestezii.

Při operaci se odstraňuje poškozená hlavice kyčelního kloubu. Jamka se opracuje speciálními frézami a do ní se implantuje jamka kovová, do které se vkládá artikulační vložka, která je z polyethylenu nebo z keramiky. Do stehenní kosti se zavede po jejím upravení speciálními rašplemi kovový dřík, na jehož krček se nasazuje keramická nebo kovová hlavice požadované velikosti a délky. Toto je kompletní kyčelní endoprotéza, která se zakloubí, zavede se dren do operační rány a rána se zašije. Popisovaný postup se týká necementované endoprotézy.

Pokud operujeme cementovanou, tak se uvedený postup liší pouze v tom, že umělý kloub do kosti upevníme pomocí kostního cementu – jakéhosi tmelu, který po zatuhnutí pevně fixuje endoprotézu v kostěném lůžku. U necementované protézy je pevné fixace dosaženo jejím zavedením (zaražením) do kosti, která do ní během následujících týdnů a měsíců vrůstá.

Po operaci

Po operaci je pacient zpravidla jeden den na JIP, následně potom na standardním lůžkovém oddělení.

1. den po operaci se posazuje a cvičí na lůžku
2. den po převazu a odstranění drenu začíná chodit
3.-10. den rehabilitace nácvik chůze, cvičení, chůze na schodech, běžná obsluha toalet atd.
10-12. den odstranění stehů a propuštění

Plán kontrol:

  • 3 měsíce od operace s RTG snímkem,
  • 12 měsíců od operace s RTG snímkem,
  • dále potom vždy po roce.

Jinak podle určení ošetřujícího lékaře a kdykoliv, jestliže budete mít nějaké obtíže.

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout